• edcoalitionil

כיצד נפתחו בתי הספר הקתוליים בעיר בוסטון ללימודים בעיצומה של מגפת הקורונה


מאת: איירה סטול

תרגום: ד"ר יצחק קליין


הרשימה הופיעה בבלוג של כתב העת “EducationNext”, במספר שהופיע בסתיו 2020.

https://www.educationnext.org/how-boston-area-catholic-schools-opened-for-in-person-learning-amid-the-pandemic/ .

כתב העת מתפרסם מטעם בית הספר לחינוך של אונ' הרווארד. מתפרסם כאן ברשות.


"עיצוב הנשמות של ילדים מצריך נוכחותנו הפיזית לידם," טוען המפקח על בתי הספר; "פליטי החינוך הציבורי" [שנסגר בעיר בוסטון – י.ק.] עיבו את ההרשמה לבתי הספר הקתוליים.


כשהמפקח על כמאה בתי הספר הקתוליים שבמחוז בוסטון הכריז בקיץ כי בתי הספר ייפתחו בסתיו ללמידה פרונטלית למרות מגיפת הקורונה, לא כולם רוו מכך נחת.


"קיבלתי דוא"לים מאזרחים שאינם קתולים," נזכר המפקח, תומאס קארול, בראיון ל-Education Next. "האם בכוונתך להשתתף אישית בהלווייתו של כל ילד שאתה עתיד להרוג בגלל פתיחת בתי הספר?"


כיום, כעבור ארבעה חודשים, הדאגות לגבי התפשטות הקורונה דרך בתי ספר נראות כמוגזמות. "איננו מכירים אפילו מקרה אחד של מישהו שנדרש לאשפוז" טוען קארול, שלא לדבר על מקרי מוות. מספר החולים עם תסמינים מסתכמים בכמה עשרות מתוך אוכלוסייה של כ-35,500 תלמידים, מורים, ואנשי צוות אחרים, "קמצוץ של אחוז אחד" לדבריו של קארול. העובדות צוינו על ידי מושל מדינת מסצ'וסטס, צ'ארלס בייקר, בה נמצאים בתי הספר, ועל ידי מערכת העיתון Wall Street Journal (“Covid and the Catholic Schools”) כהוכחה לכך שלמידה מקרוב אינה מסכנת את בריאות הציבור אם היא נעשית באופן מושכל.


"הכנסייה הקאתולית היא זאת שפועלת בהתאם למדע, ואילו בתי הספר הציבוריים, הסוגדים כביכול למדע – פועלים למעשה כאילו הם מאמינים שכדור הארץ שטוח," טוען קארול, שהחל בתפקידו באפריל 2019 לאחר שניהל רשת של בתי ספר צ'ארטר (בתי ספר ברישיון מיוחד) בעיר אלבני שבמדינת ניו יורק.

"פתחנו להוראה פרונטלית ולמדנו משהו שיכול להיות שימושי לכולם," אמר קארול, שציין כי עם רבות החודשים וצבירת ניסיון עם המודל של בתי הספר הקתוליים, יותר ויותר דמיות סמכות בתחום בריאות הציבור כגון ד"ר אנתוני פאוצי ומדעני ה-CDC* החלו לטעון בתוקף כי יש לפתוח את בתי הספר ללמידה פרונטלית גם בעיצומה של המגיפה. בנימה אירונית, קארול מציין את מקרה הלמידה הפרונטלית "כמבחן בוחן לטענה שראוי לציבור להקשיב לעמדת הכנסייה הקאתולית בענייני מדע ובריאות."


התעניינתי לדעת כיצד ההחלטה לפתוח את הלמידה הפרונטלית בבתי הספר הקאתוליים עשויה להשפיע על התפתחות בתי ספר אלה בתקופה שלאחר המגיפה; בדומה לבתי ספר קאתוליים ברחבת ארה"ב , ההרשמה לבתי הספר הקאתולים במחוז בוסטון יורד כבר שנים. (ראה “Who Goes to Private Schools,” EducationNext יולי 2018).


מחוז בוסטון של הכנסייה הקאתולית כולל 144 ערים ועיירות, מגבול מדינת ניו המפשיר בצפון לעיירה פלימות' על הים בדרום ומערבה לעיירה פריימינגהאם, כמעט עד לעיר וורסטר, השנייה בגודלה במדינת מסצ'וסטס. באביב 2020, עוד לפני שראש עיריית בוסטון ומושל מדינת מסצ'וסטס חתמו על צווים הסוגרים את בתי הספר הציבוריים, המחוז סגר את מבני בתי הספר ומיהרה להתאימם ללמידה מרחוק. הסגר והמיתון הכלכלי שבא בעקבותיו פגעו בבתי הספר, הסומכים על נכונותם של הורים לשלם שכר לימוד פרטי שעולה כ-7,000 $ לתלמיד לשנה ביסודי. 11 בתי ספר נאלצו לסגור, וההרשמה לבתי הספר שבמחוז צנח ב-5700 תלמידים.

במרוצת הקיץ, "פשוט החלטנו שאיננו רוצים להתעסק עוד בלמידה מרחוק," טוען קארול. "המורים לא היו מוכנים עוד לשבת בבית ולעשות את זה." הורים רצו לחזור לעבודה ולא להשאיר את הילדים בבית לבדם, מול מסך כל היום. או שההורים רצו לחזור לעבודה בבית בלי צורך לדאוג לילדים הרצים להם בין הרגליים. המחוז התייעץ עם חשמן בוסטון, הקרדינאל שון פטריק אומאלי ויועציו, כולל מומחי בריאות. "זאת לא הייתה 'החלטה' רשמית," אומר קארול, "אלא תחושה כללית. פשוט פתחנו – באופן בטיחותי."

המחוז הכין שיעורים בלייב עבור תלמידים שהוריהם דאגו מההחלטה או שהיו להם בני קבוצות סיכון בבית, כגון סבא וסבתא. שני בתי ספר, האקדמיה הקאתולית של דרום בוסטון ובית ספר סט. פטר בעיירת קיימברידג', ארגנו בדיקות קורונה. מסכות וחומרי חיטוי נרכשו והוצבו במקומות אסטרטגיים.


ב-15 ליולי 2020 העיר בוסטון ואיגודי המורים הכריזו כי בתי הספר הציבוריים ייפתחו באיחור של שלושה שבועות, וללמידה מרחוק בלבד. "ההודעה פורסמה בחדשות 18:00, ולמחרת בבוקר הטלפונים בבתי הספר הקאתוליים החלו לצלצל ללא הפסקה." קארול מציין בבדיחות שהוא היה צריך לשלוח מכתב תודה לאיגודי המורים. "הוספנו כ-4000 תלמידים. להערכתי 80% מהם היו פליטי בתי הספר הציבוריים."


לפי קארול, המסורת הדתית הקאתולית רואה את כל הילדים כנבראים בצלם. "מי שבאמת מאמין בזה לא יחסום את דלת בית הספר בפני ילדים מרקע סוציואקונומי קשה שצריכים להגיע ללימודים – ורק בגלל שהמבוגרים מתעצלים להגיע לעבודה."


הוא גם ציין כי המסורת הקאתולית שמה דגש על קהילתיות, ומתאר כ"חדלון מוחלט" מניעת מפגש אישי של ילדים עם מחנכיהם ועם חבריהם לכיתה. לטענתו, המטרה המקורית של בתי הספר היא הפצת האמונה. "הפצת המסר הדתי ועיצוב האישיות הדתית הן פעילויות הדורשות מגע פנים אל פנים," אומר קארול. "בבתי הספר שלנו מקיימים מיסות בתדירות, ואנו מאמינים כי עיצוב נשמותיהם של הילדים מחייב אותנו להיות נוכחים פיזית לידם."


קארול טוען כי פתיחת בתי הספר הקאתוליים ללמידה פרונטלית נתמכה על ידי נבחרי ציבור במסצ'וסטס הרגישים לנושאים דתיים. "הן ראש העיר הבוסטון, הדמוקרטי, ומושל המדינה הרפובליקני מפיצים אותו מסר בנוגע לבריאות הציבור." לטענתו שיתוף הפעולה בבוסטון "שונה בתכלית" מהנהוג בניו יורק, שבו הן ראש העיר דה בלאסיו והמושל קואמו, שניהם דמוקרטים, התעמתו על סגירת בתי ספר ונושאים אחרים הקשורים למגיפת הקורונה.


לדעתו של קארול עטית מסכות וריחוק חברתי מתאימים לתרבות הקאתולית. "בתי ספר קאתוליים מצטיינים במשמעת. בבתי הספר שלנו נשמעים להוראות. הכנסייה היא הרי מוסד הירארכי."


הלוואות מהממשל הפדרלי ושטף "פליטי בתי הספר הציבוריים" עזרו זמנית לבתי הספר הקאתוליים, אך הלחצים הפיננסיים נותרו משמעותיים. בתי הספר אבדו הכנסות מתכניות קדם-יסודי וצהרונים, שאינם נצרכים עוד על ידי הורים שעובדים מהבית – או שהפכו למובטלים. בתי ספר קאתוליים בבוסטון מוציאים בערך מחצית ההוצאה פר תלמיד מאשר בתי הספר הציבוריים בבוסטון ובעיירות הסמוכות. השכר הממוצע של מורה במערכת החינוך בבוסטון היא כ-94,563 $ לשנה, בעוד שמורים בבתי הספר הקאתוליים, שאינם מאוגדים באיגוד עובדים, מרוויחים בערך מחצית.


לא ברור אם הנרשמים החדשים לבתי הספר הקאתוליים ייעלמו בחזרה לתוך המערכת הציבורית לאחר שוך המגיפה. קארול סבור כי הספקנות של הורים בני מיעוטים לגבי חיסונים, בצירוף סירוב איגודי המורים לחזור ללמידה פרונטלית עד שכל התלמידים יחוסנו פירושו שייתכן שהחזרה ללימודים פרונטליים יידחה אפילו מעבר לשנת הלימודים 2021-22. עוד מאגר של תלמידים פוטנציאליים הוא תלמידים שלא יתקבלו לבתי ספר ממיינים (לתלמידים מצטיינים); לאחרונה הונהג בבתי ספר אלה מדיניות המחייבת מתן עדיפות לתלמידים משכונות המתאפיינות בהכנסה נמוכה.


"האתגר שלנו הוא לשרוד את היום," טוען קארול. "אנו חייבים לשרוד עד סוף המגיפה."
רכזת מחקר ומדיניות – עו"ד אביטל בן שלמה  

 abenshlomo@kohelet.org.il  | 052-432-2115

 (האתר הוקם על ידי פורום קהלת (ע"ר

  • Black Facebook Icon
Screenshot 2019-02-26 10.54.19.png